Mübariz İbrahimov

7 Şubat 1988 doğumlu Mübariz İbrahimov, 2005 yılında Azerbaycan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Özel Kuvvetler Bölüğünde, askerlik hizmetini yaparak 2007 yılında terhis olmuştur. 2 yıl sivil hayatında çalıştıktan sonra, 2009 yılı Ağustos ayında Uzman Çavuş olarak Ordu’ya katılmıştır.

Kendi isteği ile Azerbaycan Karabağ cephesindeki, sınır birliğine atanmıştır…

19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23.30 civarında Mübariz İbrahimov kimseye haber vermeden, sadece “Şehit olursam üzülmeyin. Vatan sağolsun” diye bir mektup bırakarak tekbaşına 1km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenler. 45 Ermeni asker ve subayını öldürür. Ermeni destek kuvvetleri ile 5 saat, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpışır…


Mübariz sabaha karşı Şehit olur:

Azerbaycan Devleti, Uzman çavuş Mübariz İbrahimov’u milli kahraman ilan eder.

Ermenistan ise, bu bozgun karşısında sınırdaki tüm komuta kademesini değiştirir. Yaşadıkları bu şok hezimetten dolayı, şehit Mübariz’in cenazesini Azerbaycan Devleti’ne olaydan iki ay sonra teslim edildi.

Ermeniler, Mübariz’in cesedinden bile korkmuşlar ki ellerini bağlamışlar ve cesedi üzerinde yaptıkları hakaretleri Rus internet sayfalarında yayınlamışlardır.
Türkiye’deki medya bu habere yer vermediği gibi, ülkemiz kamuoyu 50 gün sonra olaydan haberdar oldu..

Mübarizin son mektubu:

Canım atam,anam.Beni merak etmeyin.İnşallah cennetde görüşeceğiz.Benim için dua edin.Vatanın dar gününde kalbim artık dayanamıyor.Allah aşkına bunu etmeliyim.En azından yüreğim sakinlik bulur.Şehit olana kadar o şerefsizlerin üzerine gideceğim.Şehit olsam ağlamayın.Tam aksine sevininki Şehit olucam.Allaha ibadetlerinizi hiç eksik etmeyin.Allah büyüktür.
Vatan sağolsun.Oğlunuz Mübariz.Hakkınızı helal edin 29.03.2013