Cahar Dudayev (1944 – 1996)

      Türkiye hem Türk dünyasının, hem de İslâm aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi hem İslâm aleminin, hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir.  Türkleri çok seviyorum. Tarih boyunca kahramanlıklarıyla, cesaret ve atılganlıklarıyla kendilerini kabul ettirmişlerdir. Milli ve manevi değerlerine bağlıdırlar. Dostluklarına güvenilir, düşmanlıklarından korkulur…
Tarih boyunca İslâm alemi Türklerden faydalanmıştır. Türkler güçlü oldukça İslâm alemi rahat ve huzur içinde olmuştur; zayıfladıkça, İslâm alemi ezilmiş ve horlanmıştır. Türkler İslâm ın koruyucu gücü olmuşlardır.
Ancak ne yazık ki, bazı İslâm ülkeleri, emperyalist güçlerin oyununa gelerek Türklere ihanet etmişlerdir. Türklere ihanet ederek arkadan vuranlar belasını bulmuştur. Bugün bazı İslâm ülkelerindeki çıkmazlar ve sıkıntılar, bu tarihi hatanın bedelidir.
Şimdi gururla söylemek istiyorum ki, Çeçenler tarih boyunca Türklere bağlı kalmışlar ve tarihin hiçbir döneminde ihanet etmemişlerdir.
Bugün ise, Türkiye yi yönetenler o yüce değerlerden çok uzaklar. Halbuki Türk milleti, maddi ve manevi değerlerine bağlı olduğu sürece yücelmiş ve yükselmiştir. Ve dünya tarihinin akışına yön vermişlerdir.O yüce değerlerden ayrıldıkça küçülmüşler ve sıkıntılara düşmüşlerdir.Unutulmasın ki, Türkiye hem Türk dünyasının, hem de İslâm aleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi hem İslâm aleminin, hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir

Cahar Dudayev (1944 – 1996)
Çeçenistan′ı özgürlüğü kavuşturan Cahar Dudayev, 1944 yılının Şubat ayında Çeçenistan′ın Yalho köyünde doğdu. Hayata gözlerini açar açmaz Rus baskısı ile tanıştı. 23 Şubat 1944 te Sibirya ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında daha annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti.
Çocukluk yılları Sibirya bozkırlarında çok güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini burada tamamladı. 1962 yılında Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulundan, 1966 yılında da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulundan mezun oldu. 1974 yılında Gagarin Hava Harp Akademisini de bitiren Dudayev, 1. Sınıf pilot ve mühendis ünvanını kazandı. S.S.C.B. hükümeti tarafından kendisine 12 madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi.
Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetlerinde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.
Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için adı isyancı generale çıktı. 1989 da Estonya da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığında görev yaparken Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova dan emir aldı. Ancak bu emri -yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üstüne bomba atmam- diyerek yerine getirmedi. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti. Rusya bu -isyancı- komutanın önderlik edeceği birçok olaya gebeydi.
Kasım 1990 da toplanan Çeçen Halkının Kurultayı na davet edildi ve sonradan -Çeçen Milli Kongresi- adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi.
19-21 Ağustos 1991 de Gorbaçov a karşı girişilen başarısız darbe teşebbüsü sırasında darbecilerin karşısında yer aldı. Akabinde, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümetini düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçti. Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destekledi. 27 Ekim 1991 de yapılan seçimlerde %85 oranında aldığı oyla Çeçenistan Cumhurbaşkanlığına seçildi.
Rusya nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan a karşı başlattığı işgal ve soykırım hareketine karşı Cahar Dudayev, -Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hakim olamaz- diyerek, halkına -Cihad- emrini verdi.
Dudayev in önderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden şanlı bir istiklal mücadelesi verdi. Sonunda Mayıs 1996 da Çeçenistan Ruslardan temizlenerek, Kafkas tarihine yeni bir altın sayfa eklendi.
Bu özgürlük lideri, 21 Nisan 1996 da bir suikast sonucu şehit edildi…
Ruhu Şad olsun.17.12.2009