DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK RESİMLER İLETİŞİM

 

 New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

RESİMLER

İLETİŞİM

   Yumuşama Dönemi Türk İç Siyaseti
 Son Güncelleme: 23.05.2013    


Siyasi Kaos Dönemi
      
Kasım 1979′da Demirel başkanlığında, MHP ve MSP destekli azınlık hükümetinin kurulması siyasal istikrarsızlığı sona erdirmeye yetmedi. Bu arada toplumsal şiddet olanca hızıyla sürüyordu. Askerler 27 Aralık 1979′da Cumhurbaşkanı Korutürk′e bir uyarı mektubu gönderdi.

Siyasiler Askerlerin Mektubunu Dikkate Almıyor...
      
Kamuoyuna duyurulan bu uyarı mektubunu ne iktidar, ne de muhalefet dikkate aldı. Her iki tarafta mektubun muhatabının kendileri olmadığını açıkladı. Siyasi partilerin bu tavrı zaten darbe hazırlığı içinde olan ordunun üst kademesinin hazırlıklarını hızlandırdı.
      
Bu arada Nisan 1980′de Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk′ün görev süresinin dolması yeni bir bunalıma yol açtı. Siyasi partiler bir isim üzerinde uzlaşmaya varamayınca yeni cumhurbaşkanı bir türlü seçilemedi. Kriz gün geçtikçe derinleşiyor, birçok ilde sıkıyönetim ilanına rağmen şiddet olayları her geçen gün tırmanıyordu.

Darbe Gerçekleşiyor...
      
12 Eylül 1980′de TSK yönetime el koydu. Darbeyle birlikte Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve kuvvet komutanlarından oluşan Milli Güvenlik Konseyi kuruldu.
      
Ülke genelinde saptanan 13 sıkıyönetim bölgesine 13 general sıkıyönetim komutanı olarak atandı. Türk Hava Kurumu, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kızılay dışındaki bütün derneklerin faaliyetleri durduruldu. Bazı milletvekilleri ile sendika yöneticileri gözaltına alındı.

Yeni Başbakan Bülent Ulusu
©      Emniyet Müdürlüğü bütün örgütüyle birlikte Jandarma Genel Komutanlığı′nın emrine verildi. 20 Eylül 1980′de Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Ulusu Başbakan olarak görevlendirildi.
©      Hükümet programı hızla hazırlandı. Ekonomi yönetimi bir önceki dönemde uygulanmaya başlayan 24 Ocak kararlarının mimarı ve o dönemin Başbakanlık Müsteşarı olan Turgut Özal′a bırakıldı. Özal hükümette Başbakan Yardımcısı olarak yer aldı.

Emekli Askerler Göreve...
      
25 Eylül 1980′de bütün il genel meclisleriyle, belediye meclisleri feshedildi. Belediye başkanlarının görevlerine son verildi. Yerlerine MGK′ya yakın kamu görevlileri veya ordudan emekli olmuş kişiler atandı. 67 ilden 27′sinin valileri değiştirildi.
       Gelibolu Hamzakoy′daki askeri dinlenme tesislerinde ikamete mecbur edilen Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel 10 Ekimde Ankara′ya getirildi. Siyasi amaçlı olmamak kaydıyla ziyaretçi kabul etmelerine izin verildi. Buna karşılık Alpaslan Türkeş ve Necmettin Erbakan 15 Ekimde tutuklandı.

1 2 3 4