DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

New Page 2

2018 Makale Arşivi

2017 Makale Arşivi

2016 Makale Arşivi

2015 Makale Arşivi

2014 Makale Arşivi

2013 Makale Arşivi

2012 Makale Arşivi

2011 Makale Arşivi

2010 Makale Arşivi

2009 Makale Arşivi

2008 Makale Arşivi

2007 Makale Arşivi

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM

 

                                                                                                                                      
   Taşnak Raporunda Ermeni Mezalimi
 Son Güncelleme: 17.04.2009    

BELGE 1/TAŞNAK SUBAYININ RAPORU

Taşnak subayinin 1920 yilinda Beyazit-Vaaram bölgesinden yazdigi raporunda şunlar yazili:
"Basar-Geçar′daki Türk nüfusu ayirt etmeden imha ettim. Bazen kurşunlara yazik olmasin dersin ya. Bu köpeklere karşi en etkili yol, çarpişmadan sonra sag kalanlari toplayip kuyularin içine tikmak ve bir daha dünyada bulunmamalari için yukaridan agir kayalarla ezmek. Ben de öyle yaptim. Bütün erkekleri, kadinlari ve çocuklari topladim, benim tarafimdan atildiklari kuyularin içinde kayalarla ezerek hepsinin hayatina son verdim." Bu belge, Ermeni Sovyet tarihçisi A. A. Lalayan′in önce 1936 yilinda Revolyutsionniy Vostok dergisinin 2-3. sayisinda, daha sonra 1938 yilinda SSCB Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü′nün yayin organi Istroriçeskie Zapiski dergisinin 2. sayisinda bulunuyor.

BELGE 2/ERMENI YARBAYI MELIK-ŞAHNAZAROV′UN RAPORU

Taşnaklarin Baş-Gyarninsk Birligi Komutani Yarbay Melik-Şahnazarov, Ermenistan Devlet Arşivi f. 67, d. 644, y. 1-2 numaralariyla kayitli, 7 Kasim 1918 tarihli acil damgali raporda, bölgenin bütün köylerini bombaladiklarini, 30 Türk köyünü ele geçirdiklerini ve geri kalan 29 köyü de bombalamak amaciyla harek‰t izni istedigini bildirmektedir. Bu rapor Tümen komutanligina gönderilmiştir. Merkezden onay alan Taşnak birligi, Baş-Gyarninsk bölgesindeki onlarca Azeri köyünü yerle bir etmiş, kadin, çocuk, yaşli, genç yüzlerce insani öldürmüş ve mallarini yagmalamiştir.

BELGE 3/ TAŞNAK HÜKÜMET YETKILISININ TAŞNAK BAŞBAŞKANI ORGANCANYAN′A RAPORU

Bir Taşnak yetkilisinin, 21 Haziran 1920 günü Taşnak hükümetinin başi A. Ogancanyan′a yazdigi rapor, Ermenistan Devlet Arşivi′nde f. 65, d. 116, y. 96 numaralariyla kayitlidir. Raporda, şu satirlar dikkati çekmektedir:

"Zangi-Bassar tarafimizdan işgal edildi. Bu ülke öyle zengin ki, bizim borçlarimizi birkaç defa kapatacak durumda. Iki gündür burada görülmemiş bir yagma gerçekleşti. Bugdaylari, arpalari, pirinçleri, semaverleri, halilari, paralari ve altinlari topladilar. Maliye Bakanligi, iki görevlisini yanlarinda örgütlü bir güç olmadan buraya ancak dün gönderebildi. Devasa bir zenginlik ellerimizden gidiyor."

1 2 3