DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK RESİMLER İLETİŞİM

 

 New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

RESİMLER

İLETİŞİM

   Soğuk Savaş Dönemi Dünyada Bilim
 Son Güncelleme: 23.05.2013    


F.SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDE DÜNYA

Dönemin Bilimsel ve Teknolojik Gelişmeleri

1948
      
Richard Feynman, kuantum mekaniği ve elektrodinamik kuramlar üzerine yaptığı çalışmalarını tamamladı. Feynman bu çalışmasıyla eski kuantum elektrodinamik kuramının kimi saman anlamsız sonuçlara yol açan yanlarını da çözüme kavuşturmuş oldu.

1952
      
Jonas Saik çocuk felci aşısını geliştirdi.
       
İlk hidrojen bombası denemesi yapıldı. Büyük Okyanus′ta gerçekleştirilen denemede atom bombasından çok daha fazla enerji açığa çıktı. Füzyon bombası, termonükleer bomba ya da H bombası olarak da bilinen bu bombayı Edward Teller geliştirdi.

1953
      
DNA′nın molekül yapısı tanımlandı. Bu modele göre DNA, birbiri çevresinde sarılan iki merdivene benzer ikili sarmal biçimindeydi.

1954
      
George Devol, programlanabilir bir robotun patentini aldı. 1961 yılında bu patentlere dayanarak Unimation firması; Unimate adlı ilk sanayi robotunu hizmet soktu.

1955
      
Chamberlain ve Segre karşıt protonu keşfetti.

1956
     
Bilgisayarlar için bilimsel hesaplamaya yönelik ilk yüksek düzeyli dil olan FOR IRAN geliştirildi. Bunu 1960 yılında geliştirilen Algol 60 izledi. Algol 60 kesin olarak tanımlanmış ilk programlama diliydi. Aynı yıl, yönetim konusunda uzmanlaşmış bir dil olan COBOL da kullanılmaya başlandı.

1957
      
Ekim 1957′de fırlatılan Sputnik 1, yörüngeye yerleştirilen ilk uydu olmuş ve uzay çağını başlatmıştır. Dünya çevresinde bir tam dolanımını 96 dakikada tamamlayan Sputnik 1, 3956′ yılında atmosfere girerek yanmıştır.

1 2 3