DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

New Page 2

2018 Makale Arşivi

2017 Makale Arşivi

2016 Makale Arşivi

2015 Makale Arşivi

2014 Makale Arşivi

2013 Makale Arşivi

2012 Makale Arşivi

2011 Makale Arşivi

2010 Makale Arşivi

2009 Makale Arşivi

2008 Makale Arşivi

2007 Makale Arşivi

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM

 

                                                                                                                                      
   Atilla’nın Mezarı Bulundu
 Son Güncelleme: 23.07.2016    

    Tuna üzerinde yapılmakta olan bir köprünün ayağı için açılan çukurda Hun İmparatoru Atilla’nın mezarı bulundu, kazıda çekilen fotoğraflar yayınlandı.
Atilla’nın mezarının nerede olabileceği üzerine on yıl önce bir yazı yazmıştım, orda anlatmıştım.
Sömürgeci Roma’nın Alplerin kuzeyine yaptığı saldırıları durdurmak üzere Atilla Asya’dan ordular topladı buralara geldi. Gerçekte Almanlar ondan yardım istedi. Bizim Horasan erenlerinin geleneğinde darda olana yardıma koşmak vardır.
Atilla, Alpleri aşıp kuzeyden Venedik’e indi, Roma’yı yakmaya gidiyordu, Venedik Papazı ona yalvardı, bunun üzerine “Bir daha Alplerden yukarı çıkarsanız kırarım bacaklarınızı” dedi, Roma’yı yakmadan döndü. Ondan sonra Almanlar ve Macarlar bu sayede soluk aldılar.
Eşi Kraliçe ARIKAN da baş kadın savaşçıydı.
Atilla, Avrupa’ya saati götürdü, yani uygarlık da götürdü diye anlatılanları buraya almıyorum.
Bir süre sonra bir Roma işbirlikçisi Romanyalı Çingene prensesini onun koynuna soktular ve Atilla’yı ona zehirlettiler.
    Zehirlenerek ölenlerin eti çürümez, çünkü topraktaki zehirli eti yiyen böcek yoktur. Mezarda görülen fotoğraftan da anlaşıldığı gibi mumyalanmış gibi duruyor.
     Asya töresinde, Türk (Oğuz) beyinin gömüldüğü höyüğün etrafında su kanalları açılır. Bu töreye en uygun yer Tuna’nın sularıyla çevrelenmiş bir adacık olabilirdi ve sanırım Budapeşte’de böyle bir yer var. On yıl önce Budapeşte’yi gördüğümde üzerinden yürüyerek geçtiğimiz köprünün altında böyle bir adacık vardı, “işte bunun altında olmalı Atilla’nın mezarı diye aklımdan geçirmiştim.
     27 Mayıs komutanlarından rahmetli Alb.Suphi Karaman bana Atilla ile ilgili okuduğu bir kitaptan söz etmişti, kitabı 1942’de okumuş. Öyküye göre Tuna nehrinin yatağı değiştirilmiş, suyun yatağına mezar yeri hazırlanmış, nerede olduğu bilinmesin diye köleleriyle ve atlarıyla birlikte o mezara gömülmüş, sonra Tuna tekrar eski yerine çevrilmiş ve tarih boyunca hırsızların soyamayacağı bir mezar yapmışlar ona.
Galiba bu öykü doğruydu, şimdi anlayabiliyorum.
Almanlar Atilla için övgü şarkıları söylerlermiş, Roma zulmünden kurtardığı için. O şarkıları yok ettiler, koruyamadılar.

1 2