DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

New Page 2

2018 Makale Arşivi

2017 Makale Arşivi

2016 Makale Arşivi

2015 Makale Arşivi

2014 Makale Arşivi

2013 Makale Arşivi

2012 Makale Arşivi

2011 Makale Arşivi

2010 Makale Arşivi

2009 Makale Arşivi

2008 Makale Arşivi

2007 Makale Arşivi

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM

 

                                                                                                                                      
   Irkçılık Ve Kafatasçılık
 Son Güncelleme: 31.07.2014    

IRKÇILIK VE KAFATASÇILIK

Ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz bir kavram; Irkçılık, sırf bu yüzden kendimizi, milletimizi savunmak için ağzımızı açtığımız an ırkçılık ile suçlanabiliyoruz. Delikanlılığa vurup, milletini savunmak ırkçılıksa diye başlayıp  ırkçılığı kendisine yakıştıranlara da gittikçe daha sık rastlamaya başladık. Oysa ırkçılığın çok ağır bir anlamı var. Irkçılık batının bizimle ilgisi olmayan hastalığıdır. Adaletsizlik, zulüm ve şiddet içerir. Üzerimize bulaştırmanın anlamı yok, doğru da değil. Milliyetçiliğin en büyük düşmanı zannedildiğinin aksine soysuzluk değil ırkçılıktır. Emperyalizm, milliyetçiler ile her çatışmasında haklı çıkabilmek için ırkçıların söz ve eylemlerini kullanır.

FUTBOL SAHALARINDA IRKÇILIK

Irkçılık eylemleri olarak anılan hareketleri dünyanın gözünün üzerinde olduğu, kameraların çoğu zaman kayıtta olduğu için en az olması gereken futbol sahalarından birkaç örnekle anlamaya çalışalım. 
 İskoçya′nın önemli iki kulübünden Glasgow Rangers′ta forma giyen ilk siyahi oyuncu Mark Walters′ın, Celtic maçında başına gelenler, belki de "muz fırlatma" olaylarının başlangıcını oluşturuyor. 2 Ocak 1988 tarihindeki karşılaşmada Celtic taraftarları, Walters′a muz fırlatmanın yanı sıra maymun sesleri çıkarmış hatta bazıları karikatürize edilmiş "takım elbiseli maymun" figürüne gönderme yaparak, smokin giymişti.

Barcelona′nın Kamerunlu forveti Samuel Eto′o, takımının, 2005 yılının şubat ayında Real Zaragoza deplasmanında oynadığı karşılaşmada, topa her dokunduğunda Zaragoza taraftarları, maymun sesi çıkardı, fıstık attı. Kamerunlu Eto′o, bir yıl aranın ardından Real Zaragoza deplasmanında bir kez daha ırkçı tezahüratla karşılaştı ve "Yeter artık" diyerek yedek kulübesine yöneldi. Başta Zaragoza′nın siyahi oyuncusu Alvaro olmak üzere tüm futbolcular, ünlü futbolcunun oyunda kalması için ikna etmeye çalıştı. Hakem Victor Esquina Torres ve Barça Teknik Direktörü Franck Rijkaard da Eto′o′dan oyuna dönmesini rica etti. Kamerunlu, oyuna devam etti.

1 2 3 4 5 6 7 8