DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

New Page 2

2018 Makale Arşivi

2017 Makale Arşivi

2016 Makale Arşivi

2015 Makale Arşivi

2014 Makale Arşivi

2013 Makale Arşivi

2012 Makale Arşivi

2011 Makale Arşivi

2010 Makale Arşivi

2009 Makale Arşivi

2008 Makale Arşivi

2007 Makale Arşivi

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM

 

                                                                                                                                      
   Kafkas Seddi
 Son Güncelleme: 25.02.2014    

KAFKAS SEDDİ
Bismillahirrahmanirrahim: “Ve mekerû ve mekarallâh, vallâhu hayrul mâkirîn.” (Al-i İmran Suresi, 3/54) Meali; “(Onlar) tuzak kurdular; Allah da onların tuzaklarını bozdu. Allah, tuzak kuranların hayırlısıdır.”

“Kafkas seddinin yapılmasını Türkiye’nin kati mahvı projesi sayıp, bu seddi İtilaf Devletleri’ne yaptırmamak için en son vasıtalara müracaat etmek ve bu uğurda her türlü tehlikeleri göze almak mecburiyetindeyiz.” Mustafa Kemal Atatürk, 5 Şubat 1920

ŞARK MESELESİ, ŞARKİYATÇILIK

Şark meselesi tamamen Türk meselesidir. Önce Türklerin Avrupa’ya ilerlemesinin durdurulması daha sonra da bunun tekrarlanmaması için Türklerin imha edilmesi meselesidir. Bir de Şarkiyatçılık vardır. Şarkiyatçılık (Orientalism= Oryantalizm); batılıların sömürgecilik ile başlayan batıdışı ülkeleri, milletleri ve kültürleri inceleyen bilim dalıdır. Özellikle sömürge ülkelerinde Hollanda’lıların daha rahat ve başarılı soygunlar gerçekleştirdiğini gören İngiltere’nin de bu alanda çalışmaya yönelmesi bu emperyalist bilimi yaygınlaştırmıştır. Şarkiyatçı veya müsteşrık ise doğubilimci, oryantalist anlamlarına gelir.  Bazen müsteşrık yerine müsteşrik (Allah’a ortak koşan) diyenlerin, (ı) sesini, (i) şeklinde kasten yanlış telaffuz ettiğini düşünürüm. Şark meselesi nasıl Türk meselesi ise, batı dışında bütün toplumları incelemesine rağmen, Oryantalizmin ağırlıklı konusu da İslam ve Müslümanlar olmuştur. Özellikle de Müslüman Türkleri… Haçlı Savaşları, Selçukluların gelmesi ile başladı. Amaç İslam veya Kudüs olsaydı biz gelmeden önce de İslam vardı ve Kudüs Müslümanların elindeydi. Haçlıların savaştıkları da her zaman Türkler; Selçıklular, Artuklular, Zengiler ve Eyyubiler olmuştu.

1 2 3 4 5 6 7 8