DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

New Page 2

2018 Makale Arşivi

2017 Makale Arşivi

2016 Makale Arşivi

2015 Makale Arşivi

2014 Makale Arşivi

2013 Makale Arşivi

2012 Makale Arşivi

2011 Makale Arşivi

2010 Makale Arşivi

2009 Makale Arşivi

2008 Makale Arşivi

2007 Makale Arşivi

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM

 

                                                                                                                                      
   Diyarbakırlı Türkmen′in İsyanı
 Son Güncelleme: 12.04.2013    


DİYARBAKIRLI TÜRKMEN′İN İSYANI

     “Yıkın On Gözlü Köprüyü, Ben-u Sen′i, Diyarbakır′da, nefret ettiğiniz Türk(men)ler′e ait bir şey kalmasın ! “ 
      Akkoyunlu Hükümdarı öz be öz Diyarbakırlı Uzun Hasan′ı, yine Diyarbakırlı Karayülük Osman′ı zaten bilmiyorsunuz ama biliyorsanız da; kahramanlıklarını, Osmanlı′ya nasıl kök söktürdüklerini anlatmayın. 
     300 yıl Orta Doğu′ya hükmettiklerini resmi tarih bize anlatmadı. Aksine Diyarbakır merkezli öz be öz Türkmen devleti olan
Akkoyunlular resmi tarihe göre Osmanlı′yı arkadan vuran hain barbarlardı. Her gün kadim şehirde onlarcasını gördüğümüz eserleri bırakan ve Diyarbakır′ı başkent yapan Artuklular′ı hiç yaşamamış sayın.      
     Diyarbakır ile ilgili en kapsamlı tarihi araştırma olan, 15. Yüzyılda yaşamış İranlı tarihçi Ebubekir Tıhrani′ye ait Kitab′-ıDiyarbekiriye′yi bulduğunuz yerde yakın çünkü o kitapta, Diyarbakır′ın dağını taşını yurt edinen Bayındır Türkmenlerinden dolayı yüzyıllarca Bayındıriye diye bilindiğini anlatır. Bu bilgi sizin için sakıncalıdır. Yakın! Osmanlı kayıt defterlerini çünkü aşiret aşiret, isim isim kayıtları vardır Diyarbakırlılar′ın. 
    Sizi şaşırtacaktır oradaki bilgiler, belki de kızdıracaktır. Ulu Camii′nin, Anadolu coğrafyasının Orta Asya Türk mimarisine göre Kilise′den Camii′ye çevrilen ilk eseri olduğunu ancak sanat tarihçileri bilir o nedenle tehlikeli bilgi değildir. Ama yine de sizin için tehlikeli ise orayı da yıkın. 
    Yedi Kardeş burcunu mutlaka yıkın çünkü orada öz Türkçe isimleri ile esere konu olan Diyarbakırlı yedi kardeşin ismi var, hem de taşa kazılı.


1 2 3