DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

New Page 2

2018 Makale Arşivi

2017 Makale Arşivi

2016 Makale Arşivi

2015 Makale Arşivi

2014 Makale Arşivi

2013 Makale Arşivi

2012 Makale Arşivi

2011 Makale Arşivi

2010 Makale Arşivi

2009 Makale Arşivi

2008 Makale Arşivi

2007 Makale Arşivi

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM

 

                                                                                                                                      
   Çanakkale Zaferi
 Son Güncelleme: 13.03.2013    

Kıymetli Dostlarım, Çanakkale Zaferinin 98. yıldönümüne sayılı günler kala bilgilerimizi tazelemek ve Çanakkale’de yaşananları doğru yorumlayabilmek ve doğru okuyabilmek adına denizde bir damlacık su olsun düşüncesiyle bu küçük kitapçığı sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Bugünkü neslimiz arabalar üzerine, futbol üzerine, TV ve internet üzerine, sanat, müzik ve siyaset üzerine, sosyal medya üzerine saatlerce konuşabilecek kadar okuyor, inceliyor, araştırıyor. Fakat iş millî tarihimize ve kültürümüze geldiğinde yılda bir kere yapılan anma ve kutlama törenlerinde dinlemeye veya okumaya çalıştığımız birkaç cümle ile yetinmeyi tercih ediyoruz. Tarihimize sahip çıkalım. Önce tarihimizi bilelim. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışmanın boş bir gayret olacağını unutmayalım. Okuyalım, okutalım. Öğrenelim, öğretelim. Çanakkale şehitlerimizi, bu topraklar için toprağa düşen binlerce isimsiz kahramanı rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Sevgilerimle…
Çanakkale önlerine üzerlerinde “Türk Lokumu”, “Hareme”, “İstanbula” yazılı pankartlar asılmış gemilerle gelen askerlerin birçoğunun kıyıya bile çıkmayı başaramadan Türk topçusu ve mitralyözlerinin hedefi olarak denizde can verdiğini biliyor muydunuz?
Çanakkale Cephesinde Galatasarayın 23, Fenerbahçenin 5 ve Beşiktaşın da 2 futbolcusunun şehit olduğunu biliyor muydunuz?
Çanakkale’de düşmanların Müslüman Türk milletine karşı çok sayıda Asyalı ve Afrikalı Müslüman askeri savaştırdığını, hatta karşılıklı ölen bu askerlerin birçoğunun üzerlerinde Kur’an-ı Kerime çok rastlandığını biliyor muydunuz?
 Churchill’in, bir zamanlar yenmek etmek için savaştığı Mustafa Kemal’den “Bu eşsiz kahraman Türklüğün geleceğini ele alacak olan bir dehadır. Çünkü Çanakkale Boğaz Savaşı’nda malzemece üstünlük bizdeydi. Fakat iradece üstünlük Mustafa Kemâl’de olduğu için yenildik.” sözleriyle bahsettiğini biliyor muydunuz?

1 2 3 4 5 6 7 8