DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

New Page 2

2018 Makale Arşivi

2017 Makale Arşivi

2016 Makale Arşivi

2015 Makale Arşivi

2014 Makale Arşivi

2013 Makale Arşivi

2012 Makale Arşivi

2011 Makale Arşivi

2010 Makale Arşivi

2009 Makale Arşivi

2008 Makale Arşivi

2007 Makale Arşivi

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM

 

                                                                                                                                      
   Ermeni Mezalimi
 Son Güncelleme: 15.05.2010    


Ermeni Mezalimi

Genelkurmay Başkanlığı arşivindeki 1915 tarihli belgeler, soykırım iddiaları peşinde koşan Ermenilerin Van çevresinde masum köylülere yaptıkları tüyler ürpertici vahşete tanıklık ediyor.

Belgelerde, Van′ın Özalp ve Saray ilçelerinde Ermeniler tarafından bazı kadınların hamileyken karınlarının deşildiğini, bazılarının çocukları ile tandırda yakıldığı, genç kızların tecavüz edilip öldürüldüğü, erkeklerin ise kurşun ve süngü ile katledildiği gözler önüne seriliyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Askeri Tarih ve Stratejik Etüt ve Denetleme Başkanlığı arşivlerinde bulunan 1914-1918 tarihleri arasındaki belgeleri, ′′Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri′′ adıyla yayınladı.

Arşivde bulunan Özalp Kaymakamı Kemal′in imzasını taşıyan 4 Mart 1915 tarihli bir belge, Ermeni mezaliminin boyutlarını ortaya koyuyor.

Söz konusu belgede, Ermenilerin Van′ın Özalp ilçesindeki Sarıköy′de yaptıkları katliamda 41 erkeğin süngü ve kurşunla, bazılarının da ′′dövülerek, karnı yarılarak ve kesilerek′′ öldürüldüğü belirtiliyor.

Kayıtta, köydeki İso′nun kızı Güllü′nün ′′memesinin kesildiği′′, İbo′nun eşi Silo′nun kızı Sülni′nin ′′karnı yarılarak çocuğunun çıkarıldığı ve tandıra atıldığı′′ ve çok sayıda kadına tecavüz edildiği bildiriliyor.

Belgede, ayrıca Özalp ilçesinin Tepedam köyünde Ermenilerin erkeklerin büyük bölümünü süngü ile katlettikleri, kadınlara ise tecavüz ederek öldürdükleri kaydediliyor.

′′KENDİ KIZINI BOĞAZLAMAYA ZORLANDI′′
Özalp Kaymakamı Kemal′in gerçek incelemeleri sonucu hazırladığı 15 Mart 1915 tarihli bir başka belgede ise Saray′ın Yamanyurt köyünde Miha′nın eşi Fato′nun üç çocuğu ile boğazlandığı, Belecek′te Hanım Hatun′un ′′Antranik adlı çete reisi tarafından tecavüz edildikten sonra beraberinde götürüldüğü′′, Keçikayası köyünde Hacı Molla Sait′in ′′kendi kızını eliyle boğazlaması için zorlandığı ve her teklifte uzuvlarından biri kesilerek şehit edildiği′′ bildiriliyor.

Belgelerde ayrıca Saray ve Esedboyu camilerinin ahıra dönüştürüldüğü, bir çok medrese öğrencilerinin Hıristiyanlığı kabul etmeye zorlandığı kaydediliyor.

′′BABA VE ANNELER ÇOCUKLARININ ETİNİ YEMEYE ZORLANDI′′
Bir başka belgede ise Özalp′in Boyaldı köyünde yaşanan ′′insanlık dışı vahşet′′e işaret ediliyor.

Söz konusu belgede, Nezu Hatun′un tandırda yakılan iki torununun etini babasına ve annesine yedirmek üzere zorlandığı, bunu yapmak istememeleri üzerine öldürüldükleri, Nezu Hatun′un ise gördükleri karşısında aklını kaybettiği bildiriliyor.

Belgelerde, Ermeni çetecilerinin Osmanlı′nın darda kalacağı bir anı kollayarak çok önceden isyan planları yaptığını ortaya koyarken, Hınçakyan Komitesi Kilis Şubesi Başkanı Agop Basmaciyan′ın 9 Ocak 1913 tarihli Hatay Samandağı′nın Eriklikuyu köyündeki sözde Ermeni müfrezesine gönderdiği yazıda, ′′...Türkiye′nin içine düştüğü bugünkü olağanüstü karışık durumu, Ermeni meselesinin siyasi gündemde yeniden söz konusu olması, zihinleri çok meşgul etmektedir. Biz Ermeniler, özellikle Hınçakyanlar, hazırlıklı ve uyanık bulunarak faaliyetlerimizi hızlandırmalıyız′′ sözleri dikkati çekiyor. Basmaciyan′ın aynı gün Samandağı Yoğunoluk′taki müfrezeye gönderdiği yazıda ise ′′Faal, becerikli ve sağlam öz yapılı arkadaşların katılmasıyla müfrezelerimizi çoğaltmalı ve takviye etmeliyiz. Kendinizi koruma konusundaki çalışmalarınız artmalı′′ görüşüyle Ermeni planları gün yüzüne çıkıyor.

1 2