DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

     

Diğer Haberler

01.03.2020
Cumhuriyetin İlk Silah Fabrikasının Şakir Zümre So

02.02.2020
Kozmografya..

28.11.2019
Göbeklitepe`den sonra Karahantepe heyecanı yaşanıy

28.11.2019
Şanlıurfa`da Göbeklitepe benzeri yapılar keşfedild

24.03.2019
Nursultan Nazarbayev

02.12.2018
Osmanlı`dan günümüze ekonomi özeti...

02.06.2018
Moğolistan’da 1500 Yıllık Türk Mumyası Bulundu

02.06.2018
Binicilik Avrasya’nın Etnik Profilini Değiştirdi

06.04.2018
Cengiz Han’ın Mezarı Hiçbir Zaman Bulunamayabilir

03.03.2018
Göktürk Kağanlığı Dönemine Ait Anıt Bulundu

03.03.2018
Çin’de Hun izleri taşıyan 2 bin yıllık kalıntılar

23.12.2017
Antalya`da Yapılan Kazıda Tarihi Mezar Bulundu.

  1   2  3     
 


Haber Detayı

Cengiz Han’ın Mezarı Hiçbir Zaman Bulunamayabilir  /  06.04.2018

Moğol İmparatorluğu’nun dört bir yanından gelen hazineleri içerdiğine inanılan Cengiz Han’ın mezarı, üstünden 800 yıl geçmesine rağmen bulunamıyor.
Cengiz Han bir zamanlar Büyük Okyanus ile Hazar Denizi arasındaki topraklara hükmetmişti. Öldüğünde cenazesinin gizli tutulmasını istemişti.
Yas tutan ordusu, cenazeyi taşırken önlerine çıkan herkesi öldürmüş, Cengiz Han gömüldükten sonra mezarın izini kaybettirmek için üzerinde bin at dolaştırılmıştı. Ölümünden sonraki 800 yılda kimse mezarına ulaşamadı.
 
Mezarı bulunsun istemiyordu
Yabancı keşif ekipleri mezarı bulmak için tarihi belgelere başvurdu, hatta National Geographic’in Hanlar Vadisi Projesi, uydu fotoğraflarını bile inceledi.
Ancak Moğollar 1227’de ölen liderlerini sevse de mezarının bulunmasını istemiyor. Dışarıdan bakan birinin ise bunu anlaması biraz zor.
Bunun, mezar bulunursa dünyanın sonu gelecek inancıyla ilgisi yok. Rusya’daki bir üniversitede uluslararası ilişkiler okuyan Moğol tercümanı Uelun’a göre, Cengiz Han mezarının bulunmasını istemiyordu, ona saygı gereği, aranmamalıydı bu mezar.
Cengiz Han’ın isteğini dikkate alan Moğolların kültürel baskısının yanı sıra, mezar aramayı zorlaştıran başka etkenler de var.
Moğolistan devasa bir ülke, üstelik düzenli yol ağları çok zayıf. Nüfus yoğunluğu çok düşük; sadece Grönland ve birkaç ada bu konuda onu geride bırakabilir. Böyle bir ortam, sırlarına sahip çıkar.
Ulanbatur Devlet Üniversitesi’nin arkeoloji bölümünden Dr. Diimaajav Erdenebaatar bu mezarı bulmaya uğraşan Japon-Moğol ekibi ile çalışıp Cengiz Han’ın doğum yeri olan Hentiy bölgesinde yoğunlaştı. Ancak 1990’da yapılan bu çalışmalar aynı yıl gerçekleşen demokratik devrim nedeniyle yarım kaldı. Zira halk bu çalışmalara da tepki göstermiş.
Cengiz Han’ın mezarında, Moğol İmparatorluğunun çeşitli yerlerinden getirilmiş hazine olduğuna inanılıyor. F: Samuel Bergstrom
 
20 metre derinde olabilir
Dr Erdenebaatar 2001’den bu yana Moğolistan’ın orta kesimindeki Arkhangai bölgesinde, Hun krallarının 2.000 yıllık mezarlığında kazı çalışmaları yapıyor. Cengiz Han, Hunların Moğolların atası olduğuna inanıyordu. Bu nedenle mezarı onlarınkine benzeyebilirdi.
Hun kralları 20 metre derinlikte ahşap bölmeler içine gömülür, yerin üzerine kare şeklinde taşlar dizilirdi. Dr Erdenebaatar’ın ilk mezarı kazması 10 yaz sürmüş, burası daha önce soyulmuş olmasına rağmen Hunların uzak diyarlarla diplomatik ilişkilerini gösteren Çin at arabası, Roma cam eşyası ve çok sayıda değerli metal bulunmuştu.
Moğolistan, İngiltere’nin yedi katı büyüklüğünde ve İngiltere’deki yol ağının sadece %2’sine sahip. F: Samuel Bergstrom
 
Üniversitenin arkeoloji müzesinde altın ve gümüş heykelcikleri, bunlar üzerinde leopar ve tek boynuzlu at desenlerini görmek mümkündü. Bu imgeler Cengiz Han ve sonrası dönemde de kullanılmıştı.
Cengiz Han’ın mezarının da Moğol İmparatorluğu topraklarından gelen benzer hazinelerle dolu olduğu sanılıyor.
Ancak Hun tarzı bir mezarın bulunması biraz zor. Mezar üstündeki taşlar kaldırılmış olabilir. Moğolistan’ın genişliği düşünüldüğünde 20 metre derinlikte bir mezarın bulunması neredeyse imkansız.
Bölgedeki inanca göre Cengiz Han’ın mezarı, başkent Ulanbatur’un 160 km kuzey doğusundaki Hentiy sıradağlarının Burhan Haldun tepesinde. Ancak mezarın kesin yeri belli olmadığı gibi bu iddianın yanlış olma ihtimali de var.
Mezarın yerini kaybetmek için üzerinde bin at gezdirildiği söylencesi mezarın bir vadide olduğuna işaret ediyor ve buna göre Hun mezarlığı uygun aday olabilir. Ama Cengiz Han’ın bir dağa gömülmeyi vasiyet ettiği de biliniyor. Bu nedenle Burhan Haldun dağı da makul bir aday.
Efsanelere göre Cengiz Han’ın mezarının Hentiy sıradağlarında gömüşmüş olabileceği düşünülüyor. F: Peter Langer/Design Pics Inc/Alamy
 
Cengiz Han’a saygı
Ancak UNESCO’nun Hentiy Han bölgesini Dünya Mirası Listesi’ne alıp koruma altına alması, araştırmacıların bu bölgedeki çalışmalarının da sınırlanması ve Cengiz Han’ın mezarı sorununun havada asılı kalması anlamına geliyor.
Peki mezarın bulunması sorununa Moğolistan’da neden sıcak bakılmıyor? Cengiz Han ülkenin en büyük milli kahramanı. Batı onu ele geçirdiği topraklarla hatırlarken Moğollar onu sağladığı olanaklarla hatırlıyor.
Moğol İmparatorluğu doğu ile batıyı birbirine bağladı, İpek Yolu’nu canlandırdı. Diplomatik dokunulmazlık ve din özgürlüğü kavramları onun döneminde yerleşti. Güvenilir bir posta hizmeti ve kâğıt para kullanımı sağlandı. Yani Cengiz Han sadece dünyayı ele geçirmekle kalmadı, ona medeniyet de getirdi.
Bütün bunlardan dolayı büyük bir saygınlık uyandırıyor ve Moğollar mezarına dokunulsun istemiyor. Tercüman Uelun konuyu şöyle özetliyor:
“Mezarını bulmamızı isteselerdi bir işaret bırakırlardı.”