DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

     

Diğer Haberler

01.03.2020
Cumhuriyetin İlk Silah Fabrikasının Şakir Zümre So

02.02.2020
Kozmografya..

28.11.2019
Göbeklitepe`den sonra Karahantepe heyecanı yaşanıy

28.11.2019
Şanlıurfa`da Göbeklitepe benzeri yapılar keşfedild

24.03.2019
Nursultan Nazarbayev

02.12.2018
Osmanlı`dan günümüze ekonomi özeti...

02.06.2018
Moğolistan’da 1500 Yıllık Türk Mumyası Bulundu

02.06.2018
Binicilik Avrasya’nın Etnik Profilini Değiştirdi

06.04.2018
Cengiz Han’ın Mezarı Hiçbir Zaman Bulunamayabilir

03.03.2018
Göktürk Kağanlığı Dönemine Ait Anıt Bulundu

03.03.2018
Çin’de Hun izleri taşıyan 2 bin yıllık kalıntılar

23.12.2017
Antalya`da Yapılan Kazıda Tarihi Mezar Bulundu.

  1   2  3     
 


Haber Detayı

Sibirya’da 4000 Yıllık Şamanik Çizimler Bulundu  /  31.10.2016

    Sibirya’da içlerinde insan, boğa, ağaç, kuş betimlerinin de yer aldığı 20’den fazla 4000 yıllık şamanik kaya resimleri bulundu.
    Bronz Çağ sanatçısı tarafından yapılan resimlerinden en ilginçlerinden biri ise, bir insan figürü ve yanındaki güneş benzeri yuvarlak. Bilim insanı Sergei Alkin, bu çizimlerin bir şaman ve davula ait olabileceğini söylüyor. 
    Uzmanlar bu kaya resimlerinin keşfini herhangi bir zarar görmeden inceleyebilmek için yaklaşık 3 yıl boyunca sakladı. Gorbitsa köyü yakınlarındaki Largi Nehri’nin üzerinde yer alan kaya resimleri aslında uzun yıllar önce avcılar tarafından keşfedilmişti fakat uzmanların haberdar olması 2013 yılında gerçekleşti.
    Kaya resimlerini ilk inceleme fırsatı bulan uzman Novosibirsk Üniversitesi’nden Dr. Sergei Alkin, resimlerin kırmızı ve turuncu aşı boyasından yapıldığını tespit etti. Aşı boyalarının kimyasal içerikleri ilerleyen zamanlarda incelenerek nereden getirildiği tespit edilmeye çalışılacak.
    Alkin: “Largi Nehri üzerindeki bu kaya sanatları oldukça nadir görülen eserlerden. Günümüze kadar çok iyi derecede korunmuş birçok resim var. Bu resimleri yapan insanlar muhtemelen Tunguz ya da Moğol kökenli olabilir” dedi.
Bir Şaman Çizilmiş Olabilir
    Alkin aynı zamanda resimlerde bir şaman davulu olabileceğini iddia ederek sözlerine şöyle devam etti: “Bu resimleri yorumlamanın kolay olmadığının farkındayız. Kompozisyonun ortasında insan biçimli betimlemeler var ve bunlarım tam olarak neyi temsil ettiğini söylemek çok zor. Avcı ya da ruh olabilirler. Özellikle bir insan figürünün yanında güneşe benzeyen yuvarlak bir çizim mevcut. Bu yuvarlağın ortasında çarpı var ve birçok yerel kültürde bu çizim şaman davulunu temsil eder. Bu yüzden bu çizimleri şaman ve davulu olarak yorumlayabiliriz.”
Noktalar ve Çizgiler
    4000 yıllık resimlerde bir başka göze çarpan çizim ise sayısız nokta ve çizgiler. Bu tür işaretler bazen sayım sembolü olarak yorumlanıyor. Araştırmacılar bunların belki de sürüdeki sığır sayısı gibi bazı hesaplamalar için kullanılmış olabileceğini düşünüyor. Yatay çizgilerin üstündeki dikey çizgilerin ise, kütükten oyma kanolarda oturan insanları temsil ediyor olabileceği tahmin ediliyor.
Bir Ritüel Yeri Olabilir
    Araştırmacılar bu tür kaya resimlerinin yapıldığı yerlerin sadece resim yapmak amaçlı kullanılmadığını, aynı zamanda çeşitli ritüellerin de gerçekleştirildiği yerler olduğunu söylüyor. Fakat şu ana kadar bölgede herhangi bir ritüel izine rastlanabilmiş değil.Ancak Largi Nehri’nin yakın bir bölgesinde daha önceden iyi araştırılmış bir Bronz Çağ yerleşimi biliniyor. Burada daha önce bu döneme ait birçok çanak çömlek parçası da bulunmuştu. Araştırmacılar ilerleyen zamanlarda kaya resimleri ile bu yerleşimin arasında bir bağ bulabilmeyi ümit ediyor.www.genelturktarihi.net/